معرفی حراست گاز


 

حراست به عنوان یکی از واحدهای ستادی شرکت ملی گاز ایران، وظیفه بسترسازی امنیت، ایجاد فضایی با آرامش خاطر و چشم تیزبین، همواره در کنار دیگر کارکنان واحدها با هدف ارتقا و پیشرفت به فعالیت می پردازد.
نقش و جایگاه صنعت نفت و گاز در تامین منابع و امنیت مالی در عرصه های داخلی و منطقه ای و بین المللی و بهره گیری مدبرانه از این صنعت در همکاری و تنظیم روابط با کشورهای دیگر، تامین کننده بخش عمده بودجه کشور، گویای اهمیت و حساسیت آن است. لزوم استفاده از فناوریهای پیشرفته و به روز دنیا در این صنعت و حضور فعال و تاثیرگذار در مجامع بین المللی و بازارهای جهانی، همچنین طراحی و اجرای تهدیدات و توطئه های سخت و نرم کشورهای منطقه، رقبا و دشمنان میهن و نظام اسلامی از یکسو، موانع و چالشهای داخلی و محلی از سوی دیگر نیاز به صیانت پایدار و موثر از این صنعت مهم را دوچندان نموده است، بنابراین برای تحقق این مهم، حراست شرکت ملی گاز ایران با مدنظر قرار دادن سند چشم انداز سازمان حراست صنعت نفت، انجام وظایف زیر را برعهده دارد.

 اهداف:


 


صیانت از کارکنان صدیق شرکت ملی گاز ایران.

گسترش سطح حفاظت از تأسیسات، اماکن، اموال و دارایی ها.

ارتقای سطح حفاظت از فناوریهای نوین، اسناد و مدارک.

توسعه و نوآوری در هدایت، بازرسی و نظارت و ارزیابی امور.

حفاظت، پیشگیری، مقابله و سالم سازی محیط کار.

افزایش سطح بهره دهی با اصلاح و بهبود روش ها، برنامه ریزی و هدف گذاری و توسعه منابع انسانی در حراست با گرایش اقدامات پیشگیرانه.

اطلاع رسانی به موقع و دقیق به سلسله مراتب مجاز جهت تصمیم سازی به هنگام.

برگزاری دوره های آموزشی به عنوان مهمترین رکن حراست در تمام سطوح و حوزه های تخصصی حراست به ویژه کارگاه های توجیهی حفاظتی مدیران و صاحبان مشاغل حساس.

استفاده از سیستم های مداربسته به عنوان چشم سوم در کنترل و نظارت هرچه بهتر از اماکن و تاسیسات شرکت ملی نفت ایران برای امنیت سازی، توانایی و ذخیره و بازنگری حوادث و رخدادهای درون سازمانی.

استفاده از سیستم کنترل تردد رایانه ای (Access Control).


 


معرفی حراست شرکت ملی گاز ایران

 حراست شركت ملي گاز ایران به عنوان يكي از واحدهاي عملياتي اين شركت از بدو تأسيس شركت ملی گاز  تشكيل گرديد. اين حراست از نظر مسائل حفاظتي از واحدهاي تابعه سازمان حراست وزارت نفت مي باشد كه ليكن از نظر مديريتي تابع و زير نظر مستقيم معاون وزير و مديرعامل شركت ملي گاز مي باشد. رييس حراست شركت ملي گاز به تبع سايرشركتهاي اصلي وزارت نفت به عنوان معاون سازمان حراست وزارت نفت نيزمي باشد. اين واحد مسئوليت سنگين حفاظت از تأسيسات و اماكن عظيم اين شركت شامل:  7 شركت عظيم پالايش گاز،  31 شرکت گاز استانی، 10 منطقه عملیاتی با محوریت ستاد شرکت انتقال گاز و شرکتهای پشتیبانی شرکت مهندسي و توسعه گاز و بازرگانی گاز مي باشد.

حفظ و حراست از اين پالایشگاه های گازی، از حساس ترين وظايف حراست شركت ملی گاز مي باشد، چرا كه با توجه به اهميت فوق العاده اين مراكز، بروز هرگونه اخلال در روند توليد، پالايش، انتقال توزیع گاز تأثیر نامطلوبي بر تأمین سوخت صنایع سنگین، نیروگاهها و مراکز تجاری و خانگی در کشور خواهد گذاشت و باعث بروز بحران هاي منطقه اي و محلی خواهد شد.

حراست شركت ملي گاز ايران، به عنوان ركن اصلي سازمان حراست وزارت نفت، افتخار دارد به عنوان بازوي حفاظتي، امنيتي اين شركت، با حضور شبانه روزي و خستگي ناپذير در اقصي نقاط ميهن پهناور، رسالت خويش را كه همانا پاسداري از عظيم ترين سرمايه هاي ملي، اقتصادي و سياسي ميهن اسلامي است، به انجام رساند.

 حراست و نگاهي به آينده :

 به كارگيري سيستم هاي نوين حفاظتي، ساماندهی ارتباطی و فناوری اطلاعات و بهينه سازي و ارتقاي كيفيت، از مهمترين برنامه هاي حراست شركت ملي گاز مي باشد. امروزه بهره گيري از سيستم حفاظت الكترونيك، ساختار امنيتي جديد به وجود آورده كه ضريب امنيتي و ايمني را بالا برده و مهمتر از آن فضاي امن رواني توام با آرامش در محيط كار را فراهم  مي آورد. در طراحي اين سيستم پيشرفته، همه دوربين ها در معرض ديد كاركنان بوده و هيچ يك از آنها در حالت استتار قرار ندارد.

در حال حاضر، مراكز مهم ستادي و عملياتي تحت پوشش اين سيستم قرارداشته ، و حراست شرکت ملی گاز در آينده برنامه وسيعي براي طراحي و راه اندازي سيستم فوق در تمامي مراکز صنعتی، تأسیسات تابعه در دست اقدام دارد

از اهداف ديگر حراست شرکت ملی گاز مي توان به ارتقاء سطح دانش علمي كاركنان تا سطوح عالي تحصيلي، برگزاري دوره هاي تخصصي در زمينه هاي مختلف، استفاده از سيستم هاي نوين IT ، جذب نيروهاي متخصص با هدف كيفي سازي نمودار سازماني حراست و استفاده از الگوهاي جديد برابر روش هاي بين المللي مي باشد. ازديگر برنامه هاي اين واحد كه دغدغه اصلي آن نيز محسوب مي گردد نزديك كردن اهداف مورد نظر حراست با ديدگاه هاي مديريتي و بهبود ديدگاه هاي مديريت و کارکنان نسبت به حراست مي باشد.

ارکان حراست شامل واحدهای حفاظت پرسنلی، حفاظت فیزیکی (عملیات)، حفاظت فناوری اطلاعات، اسناد و مدارک، حفاظت الکترونیک آموزش و بهسازی، برنامه ریزی ، نظارت و ارزیابی عملکرد و همچنین امور پشتیبانی می باشد که همسو با واحدهای متناظر در سازمان حراست به انجام وظایف تخصصی خود می پردازند.

 حفاظت پرسنلی:


 


حفاظت پرسنلی از موثرترین ومهم ترین محورهای کاری حراست می باشد ودلیل عمده آن ارتباط تنگاتنگ موجود با اندیشه وفکر کارکنان است که با به کار گیری تجهیزات وسیستمهای الکترونیکی ومکانیکی این کنترل ونظارت محقق نخواهد شد.

علاوه بر آن در واحد حفاظت پرسنلی می بایست کلیه بحران ها تهدیدات امنیتی، عوامل ایجاد نارضایتی ونفوذ مواد مخدر وهمچنین افرادی که دارای افکار نا سالم هستند وزمینه های فساد مالی را به هر نحو موجب میشوند شناسایی وخنثی نمود. 

بررسی ونظارت بر تکمیل وتشکیل پرونده کارکنان.

همکاری وهماهنگی با واحد صدور کارت جهت صدور کارت کارکنان.

مکاتبه واخذ مدارک از حراستهای تابعه و ارسال آن به سازمان حراست و معاونت حفاظت پرسنلی.

مکاتبه با امور کارکنان در ارتباط با ماموریتهای خارج از کشور ودفتر مدیر عامل محترم شرکت.

بررسی پرونده های مربوط به تعیین صلاحیت مشاغل حساس ودرخواست استعلام از معاونت حفاظت پرسنلی وریاست سازمان حراست واعلام نتایج حاصله به حراستها.

مکاتبه در خصوص انتصابات با سازمان حراست.

مکاتبه در خصوص تخلفات اداری کارکنان با هیات بدوی رسیدگی به شکایات وتخلفات واعلا م نتیجه به سازمان حراست.

مکاتبه در خصوص انتصابات بازنشستگی غیبت نقل وانتقال فوت وتعیین صلاحیت پیمانکاران و همچنین پیگیری برخی گزارشهای ارسالی شکواییه ها.

تهیه گزارش وانجام مکاتبات در خصوص تست های اعتیاد.

تهیه و پالایش خبر های ارسالی از سراسر کشور وارسال به مبادی ذیربط.

تهیه بولتن های موضوعی و خبری جهت اقدامات پیشگیرانه.

 حفاظت فیزیکی (عملیات):

 واحد حفاظت فيزيكي از اركان مهم حراست مي باشد كه گستردگي فعاليت آن شامل كليه تأسيسات و اماكن ستادي و عملياتي مي شود. از مهمترين وظايف واحد حفاظت فيزيكي عبارت است از نظارت بر تهيه و صدور دستورالعمل استانداردهاي حفاظتي تأسيسات، بررسي نيازهاي حراست هاي تابعه به تجهيزات اختصاصي حراست، تهيه و تنظيم شناسنامه حفاظتي اماكن، بررسي نواقص حفاظتي تأسيسات، برنامه ريزي جهت استفاده از سيستمهاي حفاظت الكترونيكي مدرن، اخذ مجوز تردد  اتباع بيگانه از سازمان حراست و كنترل بر تردد آنان در اماكن وتأسيسات، بازديد و سركشي مستمر از اماكن تحت پوشش، انجام اقدامات لازم درخصوص پدافند عامل و غيرعامل، ايجاد تسهيلات دريايي براي استقرار افسران امنيتي بنادر و كشتيرانيISPSCODE ، به اجراي طرح احضار پرسنل براي وضعيت عادي و بحراني، اخذ مجوز از مبادي ذيربط جهت تصويربرداري هوايي از تأسيسات، هماهنگي با نيروهاي انتظامي، نظامي و امنيتي درخصوص تعرضات احتمالي به تأسيسات و اماكن و غيره مي باشد.

 حفاظت فناوری اطلاعات، اسناد و مدارک:

 يكي از ديگر حفاظت حراست شركت ملي گاز كه شوراي عالي امنيت ملي  توجه خاصي به آن دارد حفاظت فناوري اطلاعات، اسناد و مدارک مي باشد  در اين واحد برنكات مهمي از قبيل وصول، ارسال ، تعيين طبقه بندي و نحوه نگهداري از اسناد و مدارك تأييد و نظارت بر شناسايي شبكه و دستگاه ها و اتصالات، پيگيري ضوابط حفاظتي و حراستي، اجراي طبقه بندي حفاظتي اطلاعات ديجيتال پيشنهادي،  توجه و كنترل سيستم هاي سخت افزاري، اجراي ضوابط امنيتي مدرن براي ورود و خروج تجهيزات سخت افزاري و نرم افزاري، اجراي نظارت درخصوص نشر و توسعه و گسترش شبكه هاي موجود در صنعت نفت، رهگيري و پيگيري مستمر روش هاي ناموفق، ورود به سيستم مانيتورينگ مستمر ترافيك ورودي و خروجي دستگاه ها و بررسي نيازمندي هاي امنيتي متصديان فناوري اطلاعات را در دست اقدام دارد. كه حفاظت گفتار پرسنل در رأس تمام امور حفاظتي قرار داشته و حفظ اسرار امنيتي رمز موفقيت اين واحد مي باشد

 

 

 

حفاظت الکترونیک:

 باعنايت به لزوم كاهش خطاي انساني،افزايش دقت و سرعت،ايجاد فضاي امن همراه با آرامش در محيط كار،ارائه گزارشات لحظه اي اطلاعـات مديـريت در حفـاظت از تأسيـسات و منـابع انسـاني و سازماني با بكارگيري سيستمها و تجهيـزات الكترونيـكي مشتـمل بر سيستمهاي دوربيـن مدار بستــه،تجهيــزات حفاظت پيـراموني،سيستـم كنترل تردد و سيستم هاي صوتي ازاهميـت بسيـار زيـادي برای نيـل به هدف تاميـن امنيت بيشتر برخوردار بـو ده و بكارگيـري اين سيستـم ها درحفاظت از اين شركت بالاخص طي سالهاي 1386 تا 1390 با رشد به سزايـي همراه بوده و همچنان به سمت تكامل درحال توسعه مي باشد.

 


 

آموزش و بهسازی:


 


قال پيامبر اکرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله میفرمایند:

قَلْبٌ لَيْسَ فيهِ شَىْ‏ءٌ مِنَ الْحِكْمَةِ كَبَيْتٍ خَرِبَ فَتَعَلَّموا وَ عَلِّموا وَ تَفَقَّهوا وَ لا تَموتوا جُهّالاً فَاِنَّ اللّه‏َ لا يَعْذِرُ عَلَى الْجَهْلِ؛

دلى كه در آن حكمتى نيست، مانند خانه ويران است، پس بياموزيد و آموزش دهيد، بفهميد و نادان نميريد. براستى كه خداوند، بهانه‏اى را براى نادانى نمی پذيرد.


 


 آموزش فرایندی است که در آن به طور نظام مند  به سوالات  پاسخ داده می‌شود. در این مقوله هدف کاهش نادانسته های فراگیر  است. به دیگر سخن، محور آموزش رفع جهل موضوعي فراگير و ايجاد ذهنيت علمي است. آموزش در طراز های عام، خاص و اخص صورت مي‌گيرد كه با گذراندن هر يك از اين طرازها، جهل موضوعي فراگير مرتفع شده و يك متخصص تربيت مي‌شود.  پس آموزش امري مهم در درک نادانسته ها و مفاهيم جديد است اصولا فرد در کاري موفق است نسبت به آن آگاهي و دانش و تجربه داشته باشد. پس آموزش ديدن و آموزش دادن از ملزومات موفقيت بوده و بايد در هر زمينه اي که انسان در آن فعاليت دارد آگاهي و دانش داشته باشد که اين موضوع مستلزم فراگيري آموزش در زمينه هاي مربوطه مي باشد.

 واحد آموزش و بهسازی از ديگر واحدهاي ستادي حراست شرکت ملی گاز مي باشد كه زير نظر رييس حراست انجام وظيفه مي نمايد اين واحد مسئوليت آموزش پرسنل حراست در زمينه آموزش هاي ايمني و آتش نشاني، تيراندازي با سلاح هاي جنگي و غيرجنگي، آموزش تكميلي رزمي، آموزش رايانه، آشنايي با سيستم هاي حفاظت الكترونيك، حفاظت از اسناد، پدافند عامل، جاسوسي تلفني، مهارت هاي حفظ صحنه جرم، آشنايي با قوانين كيفري و خرابكاري امنيت شبكه و... را براي عموم کارکنان، متصدیان مشاغل حساس، مدیران و روسای بلافصل و نیز آموزشهای تخصصی ویژه حراست  را برعهده دارد.

 برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی عملکرد:

 اين واحد مسئوليت تهیه برنامه یکساله حراست های تهیه گزارش عملکرد برای مجمع عمومی و ارزیابی عملکرد فصلی و سالانه حراست های تابعه، برنامه محوری، رعایت استانداردها و یکسان سازی محتوایی فعالیت ها، تیهه مستندات برای گزارش دهی و... را در دستور کار .دارد.تشکیل کارگروه مربوطه و ارائه آموزشهای تخصصی برنامه ریزی از جمله راهبردهای این واحد می باشد/


 


امور پشتیبانی:

 مسئوليت جمع آوري اطلاعات و برنامه ريزي در زمينه هاي اجتماعي و سازماني كاركنان حراست را برعهده داشته و كليه ملزومات و نيازمنديهاي واحد را تهيه و در اختيار آنها قرار مي دهد. هماهنگي با واحدهاي ستادي، كنترل صورت حساب هاي مالي، كنترل هزينه بودجه هاي مصوب، اقدام در خصوص برآورد و جذب نيروي انساني مورد نياز حراست هاي تابعه، ايجاد فضاي مناسب در محيط اداري به منظور افزايش كمي و كيفي كارها، نظارت بر اجراي مقررات انضباطي و اجراي برنامه ها، نظارت براي ارسال مراسلات و تأمین اقلام مورد نیاز دیگر واحدها و برنامه های عمومی حراست از جمله وظايف واحد مذكورمي باشد .

 

 


تاریخ بروز رسانی : مرداد 1397